wtorek, 15 marca 2011

Polskość


Co nas określa? Co nas wyróżnia na tle innych narodowości? Po zajęciach miałam smutne poczucie, że nasze cechy są głównie negatywne. Brak tolerancji, patetyczność, fanatyczność, kłótliwość, drażliwość, pamiętliwość, brak utożsamiania się z narodem, nacjonalizm. Ponoć właśnie te słowa określają naszą polskość. Czy rzeczywiście? Nie ma w nas niczego pozytywnego? Może gościnność? Albo pracowitość? Bądź tradycja i celebrowanie wszelkich okazji? To już trzy. Przeciw ośmiu… Tak też potrafimy.

wtorek, 1 marca 2011

Myśli

Nieuczesane. Uczesane. Żeby poukładać. I nie układać. Żeby zapamiętać. I nie zgubić.