Co nas określa? Co nas wyróżnia na tle innych narodowości? Po zajęciach miałam smutne poczucie, że nasze cechy są głównie negatywne. Brak tolerancji, patetyczność, fanatyczność, kłótliwość, drażliwość, pamiętliwość, brak utożsamiania się z narodem, nacjonalizm. Ponoć właśnie te słowa określają naszą polskość. Czy rzeczywiście? Nie ma w nas niczego pozytywnego? Może gościnność? Albo pracowitość? Bądź tradycja i celebrowanie wszelkich okazji? To już trzy. Przeciw ośmiu… Tak też potrafimy.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz